מנצח המקהלה בעבר

בנימין גליקמן
דור חמישי יליד ירושלים, תלמיד מובהק של החזן הנודע ר' זלמן ריבלין זצ"ל, היה סולן במקהלתו, שר כסולן בתכניות רדיו של "קול ירושלים" ואח"כ ב"קול ישראל". בוגר האקדמיה הירושלמית למוסיקה כמנצח. ניצח על מקהלות בני-עקיבא ועל המקהלה המקובצת של משקי הקיבוץ הדתי בעמק בית-שאן, עליה ניצח בזמריות השנייה והשלישית.
בשנים 1960 עד 1982, שימש כחזן וכמנצח בקהילת "בית יעקב" בלוס אנג'לס ובאותו זמן, הקים מקהלה בת 250 משתתפים ותזמורת בת 44 נגנים בבית הספר היהודי הגדול ביותר במערב ארה"ב. במקביל, היה עשר שנים המפקח למוסיקה בלשכת החינוך היהודי בלוס אנג'לס. במסגרת התפקיד הנ"ל ניצח על מקהלת נוער והביא אותה לזמריה בארץ בשנת 1973. כמו כן, הביא וניצח על מקהלת מבוגרים בזמריה של שנת 1981.
בשנת 1982, חזר ארצה עם משפחתו ומיד נתמנה למנהל המרכז למוסיקה בגוש עציון. כמו כן, הוזמן לנצח על מקהלת החזנים הירושלמית, עליה ניצח עשר שנים עד לנסיעתו לארה"ב בשנת 1992. הוא גם לקח את המקהלה הזו לסיור הקונצרטים הראשון שלה בארה"ב בשנת 1991. בשנת 1986, הקים את "שירת ירושלים" – המרכז הירושלמי למוסיקה יהודית, במסגרתה ניצח על שבע מקהלות (ירושלים, גוש עציון ורמת גן). הוציא ערכה לפסח בשלוש שפות – עברית, אנגלית ורוסית, הכוללת הגדה, ספר תווים וקלטת של שירי ההגדה. נשלח פעמיים לרוסיה ע"י ה-JOINT לנהל סמינרים לחזנים במוסקבה ובלנינגרד.
הביא לארץ לסדרת קונצרטים את מקהלת הגברים של בית הכנסת המרכזי במוסקווה. הוציא חומר מוסיקלי לבתי ספר יהודיים בגולה. ערך והדפיס את הספר "נוסח לשבת" של החזן והמורה ר' זלמן פולאק ז"ל.
בשנת 1992 חזר לארה"ב ובשנת 2003 הביא לארץ את מקהלתו מלוס אנג'לס לקונצרטים משותפים עם מקהלותיו הקודמות.
בתקופת שהותו בארה"ב, הוא העמיד עשרות רבות של תלמידים המשמשים כבעלי תפילה בימים נוראים, ומאות רבות של תלמידים המשמשים כבעלי קריאה ובעלי תפילה בכל ימות השנה.

. בינואר 2006 חזר ארצה. החל מחודש פברואר 2007 הוזמן לנצח שנית על מקהלת החזנים הירושלמית עד תחילת שנת 2014 בה פרש לגמלאות בהגיעו לגיל 80, אך הוא ממשיך ללוות את פעילות המקהלה.

בנימין גליקמן רואה את ייעודו בחיים בהעברת המורשת המוסיקלית היהודית לדור הבא, בקירוב יהודים ליהדות ע"י מוסיקה, ובהפצת שמחת החיים ע"י מוסיקה לכל המשתתפים בפעולותיו. לאור זאת, הקדיש
את שנות עבודתו להגשמת יעדים אלו והוא ממשיך במשימה חשובה זו.